Badanie spirometryczne Warszawa: Co warto wiedzieć?
Badanie spirometryczne to niezwykle przydatne narzędzie diagnostyczne, które pozwala ocenić funkcjonowanie płuc. Jest to bezpieczna i nieinwazyjna procedura, która dostarcza cennych informacji na temat objętości płuc i przepływu powietrza w układzie oddechowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej badaniu spirometrycznemu, wyjaśnimy, na czym polega, omówimy korzyści płynące z jego przeprowadzenia oraz podpowiemy, jak się do niego przygotować.
Co to jest badanie spirometryczne Warszawa?
Badanie spirometryczne to test wykonywany w celu oceny pojemności płuc oraz przepływu powietrza w układzie oddechowym. Podczas badania pacjent musi wykonać szereg manewrów oddechowych, podczas których mierzone są różne parametry, takie jak:
- pojemność życiowa
- całkowita pojemność płuc
- przepływy wydechowe
- czas wydechu
Te wyniki pozwalają lekarzom ocenić stan funkcji oddechowych, zidentyfikować problemy z wentylacją płuc oraz postawić diagnozę w przypadku chorób układu oddechowego.
Spirometria Warszawa: wskazania do badania
Regularne wykonywanie badania spirometrycznego zaleca się w przypadku:
- wystąpienia dokuczliwych objawów chorobowych ze strony układu oddechowego;
- monitorowania leczenia chorób układu oddechowego;
- przebytego wcześniej przeszczepu płuc;
- narażenia pacjenta na szkodliwe czynniki środowiskowe;
- palenia wyrobów tytoniowych.
Spirometria często jest wykonywana jako badanie rozszerzające diagnostykę w przypadku nieprawidłowości wykrytych w innych badaniach, m.in. morfologii i RTG klatki piersiowej.
Przeciwskazania do wykonania badania czynnościowego płuc
Spirometria to prosty, bezpiecznym i nieinwazyjne badanie. Jednak niektórzy pacjenci mają przeciwskazania do jego wykonania. Badanie odradza się w szczególności osobom:
- ze zdiagnozowanym tętniakiem tętnic mózgowych lub aorty
- cierpiącym z powodu niekontrolowanego ciśnienia tętniczego lub zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego
- po przebytym zawale lub udarze mózgu
- po operacjach okulistycznych
Przeciwskazaniem może być także zaawansowana ciąża – jest ryzyko, że wystąpią trudności w interpretacji wyników.
Jak się przygotować do badania spirometrycznego?
Przygotowanie do badania spirometrycznego jest względnie proste, ale wymaga kilku uwag. Przede wszystkim ważne, aby poinformować lekarza o wszelkich istotnych informacjach medycznych, takich jak:
- choroby
- przyjmowane leki
- alergie
- wcześniejsze zabiegi na płucach
Należy również unikać spożywania dużych posiłków, alkoholu i intensywnego wysiłku fizycznego przez co najmniej dwie godziny przed badaniem. W dniu badania powinno się unikać również palenia papierosów. Ponadto przed badaniem zabronione jest przyjmowanie leków, które mogłyby zaburzyć jego wyniki, w tym wszelkich leków rozkurczających oskrzela.
Jak przebiega badanie spirometryczne?
Spirometrię wykonuje się w pozycji siedzącej. Należy objąć ustami ustnik spirometru i spokojnie oddychać. Należy to robić wyłącznie ustami – ułatwia to specjalny zacisk, który uniemożliwia oddychanie nosem. Lekarz poprosi o wykonanie głębokiego wdechu i mocny wydech, który można przerwać, dopiero gdy pozwoli na to specjalista. Czynność tę powtarza się trzy razy, a samo badanie uznaje się za poprawne tylko wtedy, gdy uzyska się trzy podobne wyniki.
Warto wspomnieć o tym, że ok. 10% pacjentów nie potrafi poprawnie wykonać badania spirometrycznego. Dzieje się tak, ponieważ kluczowa podczas badania jest współpraca pacjenta z lekarzem i bardzo dokładne wykonywanie jego poleceń, co bywa problematyczne dla części pacjentów.
Korzyści płynące z badania spirometrycznego
Badanie może dostarczyć wielu istotnych informacji na temat funkcji płuc i układu oddechowego. Pozwala ocenić obecność i nasilenie różnych chorób płucnych, takich jak:
- astma
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
- obturacje oskrzeli
Ponadto, badanie czynnościowe płuc może być używane jako narzędzie do oceny ryzyka powikłań związanych z niektórymi zabiegami chirurgicznymi czy anestezją.